Hibajavítás

Nincs otthonában áram? Hiába kapcsolja fel a kismegszakítót, az rögtön újra lekapcsol. Ennek több minden lehet az oka.

Zárlatkeresés

Látszólag minden rendben, de a kismegszakító rögtön, vagy kis idő múlva újból lekapcsol? A legjobb esetben csak túlterhelés, de előfordulhat az is, hogy valahol zárlat van a rendszerben. Ez sok esetben a zárlatos fogyasztó kiiktatásával azonnal meg is szűnik, de mi a helyzet azzal, ha a zárlat nem a fogyasztóban van, hanem a lakáson belüli vezetékhálózaton. Ennek megtalálása, illetve maga a javítás is már több felkészülést igényel.

Kötéshiba

Az iménti eset még nem is a legrosszabb. Mivel zárlat hatására a kismegszakító lekapcsol, így nem is lesz áram a lakásban, emiatt nem is okoz komolyabb problémát,  de vannak olyan „látens” meghibásodások, melyek csak bizonyos idő múlva jelentkeznek. Ilyen a nagyon sokszor emlegetett kontakthiba. Ha két vezeték összekötése nem megfelelő módon lett elvégezve, az bár még egy kis ideig látszólag megfelelően működik, de a rossz érintkezés miatt idővel oxidréteg alakul ki a két vezető között, aminek mint tudjuk rossz a vezető tulajdonsága és ellenállást képez a két vezeték között. És mint minden ellenállás, ha áram folyik át rajta, az hőt képez. Elegendő csak pár Ω (ejtsd: ohm), kellően nagy áram hatására ez kis felületen nagyon nagy hőt tud képezni. A többit talán el lehet képezni.

Villanykapcsoló, konnektor felszerelése, cseréje

Házak felújításakor sok esetben a régi, divatját múlt konnektorokat, és lámpakapcsolókat is ki szokták cserélni. Természetesen amennyiben a régi szerelvény tökéletesen működik , úgy azt nem kell kicserélni, de időnként nem árt ellenőrizni annak épségét, állapotát. Mire gondolok? Idővel a csavaros kötés – amennyiben az nem volt megfelelően meghúzva-lelazulhat, emiatt az érintkezés már nem a régi , ezért azokat újra kell húzni. Ezek elmulasztása komoly melegedési problémát tud okozni. A hő eléri a vezetékek műanyag szigetelését, mire az összezsugorodik és visszább húzódik, ezáltal a vezeték egy része szabadon marad.  Rossz esetben hozzáérhet a konnektor védőérintkezőjéhez.

A meghibásodás sokszor kívülről is látható/érezhető. Pl. égett műanyag szag a konnektor közelében , vagy fekete / barna égésnyomok a dugaszolóaljzat érintkezőinek nyílásain. Amennyiben ilyet tapasztal javasoljuk sürgősen keressen fel szakembert.

Kismegszakító csere

Kismegszakítót leginkább 20-30 év, vagy idősebb társasházi lakásoknál, vagy családi házaknál szoktunk cserélni, ahol a kismegszakító már elöregedett, és nem képes tovább megfelelően működni.  Szerencsés esetben csak annyi baja van, hogy állandóan lekapcsol, de az érintkezők nem égnek össze.

Ez talán a legegyszerűbb feladat, nem jár roncsolással, gyakorlatilag csak a régit kell kiszerelni és az újba a bejövő és az elmenő vezetékeket bekötni.

Az új kismegaszítónak a névleges értékében és karakterisztikájában meg kell egyeznie a régivel, feltéve, hogy a régi helyesen volt megválasztva. Gondolok itt leginkább zárlat esetén a mérőhelyi és a lakás főelosztóban lévő  kismegszakítók közötti szelektivitásra. Természetesen az új kismegszakító névleges kioldási értéke a mögöttes vezetékszakasz védelme szempontjából ugyanolyan fontos.

Elérhetőség

Elektro-Partner

+36 30 747 2060

info@elektro-partner.hu

Kérjen egyedi ajánlatot!