Hálózat felújítás, bővítés
Villamos hálózata elavult, szeretné felújíttatni? Esetleg szeretne oda is áramot, ahol eddig nem volt? Jó helyen jár. Tudjon meg többet.
Komplett vezetékcsere
Régebben épült társasházak, és családi házak esetében még mindig nagyon gyakori az alumínium vezeték. Mivel egy családi ház felépítése abban az időben is nagyon sokba került, költség kímélés szempontjából ezt a megoldást választották. Még az első 10-15 évben ezek nagyon jól szolgáltak, de idővel, főleg az esetleges szakszerűtlen kivitelezés miatt komoly gondot okozhattak. De miért is? Mert egyrészt az alumínium idővel széttöredezik, másrészt a rajta kialakuló oxidréteg ellenállást képez.
További probléma, hogy egyes esetekben a javításokat és toldásokat réz vezetékkel végezték el, ami szintén nem megfelelő, ugyanis ilyenkor az alumínium és a réz vezeték összekötve galvánelemként működik, és kémiai reakció indul meg köztük.
Cégünk vállalja komplett családi házak elektromos felújítását, kezdve az elektromos csatlakozóaljzatok, villanykapcsolók cseréjétől, a lakáselosztó felújításán keresztül egészen a teljes vezetékcseréig.
Új villamos áramkör kiépítése
Nagyon gyakori főleg a nyári időszakban, hogy veszünk egy 2,5-3,5 kW-os klímát, vagy ez 6-8 kW-os indukciós főzőlapot, de a villamos megtáplálás már nincs megoldva, mert ott pont nincs vezeték, ahova felszerelnénk. Vagy van, de a meglévő vezeték már nem bírja a megnövekedett terhelést. Emiatt új áramkör kiépítése válik szükségessé egészen a fogyasztói főelosztótól. Ez az a doboz, ami nem minden esetben, de rend szerint a bejárati ajtó felett van elhelyezve és innen indul minden szobába, minden fogyasztóhoz az áram. Az új áramkör kiépítése lehet egyszerűbb, falon kívüli elhelyezéssel, ún. csatornában, de ha az esztétikai szempontok is fontosak, akkor falba süllyesztve kell ezeket megoldani. Meg kell jegyezni, hogy a falon kívüli megoldásra is ma már léteznek nagyon tetszetős megoldások.
Lakásfőelosztó beépítése, cseréje
Ez a vezetékhálózat felújításával sokszor együtt járó munka. Régebben nem volt divat túl sok áramkört kiépíteni, még egy 100-150 nm-es családi házban sem. Sok esetben max.5-6 különálló áramkörrel oldották meg az egész ház villamosenergia ellátását. Amivel persze nem is volt gond, csak ha egy kismegszakító lekapcsolt, az nem csak egy fogyasztót, hanem az adott áramkörön lévő összes többit is lekapcsolta. Célszerű pl. a világítási berendezéseket nem egyetlen áramkörre rakni, hogy ha véletlen valamelyik áramkör lekapcsolódik , attól még a többi helyiségben legyen világítás.
Természetesen az áramkörök kiosztása nem ilyen egyszerű, terhelési és feszültségesési szempontokat is figyelembe kell venni.
Manapság inkább 10-15 áramkör kiépítése ajánlott még egy kisebb méretű társasházi lakásban is. Ehhez még hozzájön az érintésvédelmi relé, esetleg ajtócsengő beépítése is.
Áram védő kapcsoló (ÁVK) beépítése, cseréje
Először is tegyünk tisztába, mi ez a berendezés. Sok néven ismert, FI relé, ÉV relé, életvédelmi kapcsoló, stb. Tehát ez nem a kismegszakító, hanem a villamos áramkörben sorban előtte lévő biztonsági berendezés.
És hogy mit csinál? Röviden annyi, hogy figyeli mennyi áram folyik be és mennyi kifelé. Normál esetben az áram befolyik a fázisvezetőn és visszafolyik a Nulla vezetőn. Ha ez eltér, mert mondjuk valaki véletlen hozzáér a fázisvezetőhöz, így a befolyó áram egy része a testén keresztül a föld felé áramlik, nem pedig a Nulla vezetőn vissza. Így az befolyó és a kifolyó áram között azonnal különbség jelentkezik és az áram védelmi kapcsoló azonnal beavatkozik, lekapcsolja a mögöttes hálózatot. Annak érdekében, hogy az áram védelmi kapcsoló tudja detektálni a különbségi áramot, a védővezetőt TILOS az áram védő kapcsolóba bekötni. Egyébiránt megjegyzem az áram védő kapcsolón csak 2 bejövő és 2 elmenő vezetéknek van helye (Fázis + Nulla), melyek közül a Nulla (N) egyértelműen jelölve van.
Amennyiben Önnek nincs ilyen berendezés felszerelve, vagy régebbi épületek esetén csak 2 vezeték, Fázis és PEN vezeték érkezik a lakásába, és a Nulla vezető, valamint a védővezető még a lakáson belül sincs szétválasztva, tanácsoljuk, hogy sürgősen keressen fel szakembert. Higyje el életet menthet!
Elosztódoboz beépítése
Ez leginkább akkor szokott előfordulni, ha a meglévő hálózatunk bár alkalmas a további terhelésre, de pont azon a helyen, ahol szeretnénk egy új fogyasztót üzemeltetni nincs áram.
És persze senki sem szeretne látni végeláthatatlan hosszban a földön hosszabbítót kígyózni. Ekkor csak a meglévő gerincvezetéket megbontjuk, és egy elágazást teszünk be. Ez természetesen a fal megbontásával jár, de bejavítás és festés után gyakorlatilag észrevehetetlen marad.